 |
 |
Cechy 2005 |
25 cervenec – 5 srpen |
340 km / 11 dnu |
Brno-Moravsky kras-Blansko-Rajec-Namest nad Oslavu-Jaromerice-Telc-Jindrihuv Hradec-Trebon-Cesky Krumlov-Ceske Budjevice/Praha (mapa) |
Puvodni dojem z jedny ciklisticky premiery
author Polina Kocovska
Je mym potesenim, ze se mne - nejnovejsimu - emocionalnimu clenu klubu, ale ne prilis aktivnimu, dostalo vypravet o tom zajmavem cestovani. Ve skupine jsme byly tri: ja - Poli , bratr Plamen a jeho pritelkyne Ina. Na pocetku jsme mysleli o Meteori (Recko), ale kolem tydne pred dovolenu Plamen rekl - Cechy a konec! Na to jsme meli nekolik pricin:
- Relief je vhodny pro novacky - ne prilis hornaty a prijemny
- Lide jsou mily, usluzny a neni tam prakticky zadna velka jezykova prekazka
- Cechy maj mnoho zamku a hradu. Je to hezka moznost udelat si lekci "Slohy v arkitekture" pred skladani zkousky v zari.
Pred odjezdem ma kazdy z nas sluzbene a vseliake jine angazmy. Je malo casu na sbirani dobrodruzstvi. Dokonce ta desetidenni cesta, kterou nam pripravil nas predseda Emil a kterou budeme doslovne sledovat, zustava pred startem nejvic prostudovana. Nas "vudce" jede v Cechach potreti, Ina - podruhe a ja - Jezis, pro mne je to prvni cykloturisticke cestovani o kterem jsem dlouho touzila!
Nakonec v jedno slunecne pondeli prichazi velky okamzik, kdy nastupujeme do autobusu firmy "Racic", vyprovadeni nasima prateli. Ony jsou nejak nadsenejisi nez my. Normalne. My jsme nemeli moc casu na spani posledni dve noci. Cesta nam veme 24-hodin. Cekani na hranicech je doterne. Muze vam pomoci polstar, kniha na cteni nebo nejake jine baveni. Prijizdime na autobusove nadrazi v Brne. Na pocatku je trohu nove a nezname. Lide jsou usmevavi, slusni (v Sofie jsou vsichni zamraceny, nervozny), vsude jsou kvetiny a je tady ciste, uklizene. Chapes, ze prave to je normalny stav a ptas se: "Proc, to neni k certu doma taky tak? Je to hezke!"
Dosud jesm nejezdila kolem v meste. V Sofii- kdepak! Citim se nejista. Mezitim co skladame kola, Plamen me posila delat kruhy kolem, zvyknout si ovladat jizdni kolo se zavazadlem. Potom... jezis potom na me cekali ulice Brna a jeste 300-400km na silnicich v Cechach. Musim poznamenat, ze ceski ridici jsou pozorni. Te 2 tydny se ani jeden neznervoznoval nasi pritomnosti na cestach.Naopak, zpomalovali a davali nam prednost.
 |
Brno je hezke mesto, ale ja osobne jsem hledala klid. Ano pevnost Spilberg na nas udelala dojem a jeste vic vyhlidka od nej (foto) |
Musim se priznat, ze jsem opustila mesto s ulevou. Brno bylo hezke, ale jeho periferie jsou hezci - male upravene vily podel reky Svitavy s kvetinovimi loukami v zadnem dvore a schody do reky. Idyla! Najit misto na prvni nocleh bylo obtizny, protoze kraj byl prilis osidlen. Pokracujem na Rudice, Jedovnice. Krajna je priemna, polohornata. Podel cesty je mnoho jahod a malin.
 |
Vetrni mlyn u Rudic. (foto). Uvnitr je krajsky muzeum (take expozice staryho alpskyho zarizeni). |
Prijemnej bylo v Jedovnici. Ma hezke jezero. Jednou s dobrych veci je moznost se klidne osvezit pri kazdem vodojemu a s novymi silami pokracovat. V Cechach dal vodojemy Buh. Temer kazde osidlene mesto ma jestli ne bazen, aspon male jezero.
 |
Pristi den a pristi pozoruhodnost – znamy Moravsky kras. Navstevujeme propast Macoha (foto) jeskyne Punkevna, Katerinska .... |
Nektere prirodne divy se nemohou popsat, museji se vydet...
Mezi cetnyma turisty pred jeskyni, jsem nahodne vydela znameho ceskyho kolegu. Ochotne se ozval na prosbu o vic informace. Tak jsme ziskali atlas cyklistickich cest Cechii. To jako dodatek podrobnou mapu kterou jsme uz meli, bylo vsehno co jsme si prali. lepsi bylo jen kdyby mame mistni pritel jako vudce, ale i to se stalo.
V meste Blansko provokoval nase zvedavost cyklista s nestandartnim kolem. Ocividne on take nas si vsiml, protoze brzy je zijisteny kontakt.
 |
Filip, nas novy pritel je skvely kluk ktery s velke nadseni daval nam uzitecne rady (opravdu uzitecne) o nasem cestovani. Rekli jsme mu nase zamery a on ukazal co je zajmave a co muzeme vynechat. Nadseneji vseh byl Plamen, ktery dostal kratky vycvik jizdeni (foto) |
 |
Rada: Spratelite se s nejakim hezkim clovekem, ktery muze dat vice informace na prvni rukou. Reklamne turisticke brozury jsou prece reklamu a ne musime ji verit na 100%. Hostili jsme Filipa sopskou salatu ( rajcata , brnzy a okurky - spolecne ). Ne byl prekvapen - delaji si podobnou. Ale domaci zavin z listkoveho testa Iny ... (foto) |
Na navrh Filipa jedeme na Cerni Hora a Tisnov. V Cerni Hore - male simpaticke mestecko, jsme navtivili mistnou pivovaru Ona je vybudovana pred 500 let. Jako atrakce je mozno pozorovat cely tehnologicky postup vyroby piva v ten okamzik kdy si pies to jisto.K nestesti o zucastneni v tom jsme museli prohlasit aspon tyden pred tim. Ne zustali jsme praznim rucem. Ohutnali jsme moravskou kuchyne a hmelovou limonadu ( ma vice nez 12 druhu). Cesta na Tisnov je v lesnatem kraje s vystoupanim do Rohovec a potom sestupovani do Tisnov.
Nasledujici cil je Namest na Oslavu - prvni zamek v nasi programe.Zamek je v zacatku mesta po velke svazovani a musite dat pozornost nepropustit ho. Kola jsme svazali ve dvure, ale co delat se zavazadlami!? Ptali jsme pokladni a ona laskave nabidla hlidat jih. Vyuzivali jsme ten pristup pri dalsich muzeumnich navstevach a vzdycky ukazovali nam vhodne misto o zavazadel. Zustali jsme okouzleni od zamek, jak se stava kazdemu, ktery vidi neco poprve. Byli k dizpozice try objizdky, od ktere jsme projeli dve.
 |
Vsehni zamky, hrady a pevnosti v Cechach obvikle nabizeji nekolik tematicke objizdky (napriklad „interier 18-19-ho stoleti”, „sklepy”, „kuchyne” a t.d.). Kazda objizdka ma zvlastni misto a cas startu. Zamkove zachrady obvikle se vyuzivaji jako park, ale se zamikaji v koncem dne. Je to take i v barokovem palace Jaromerice. (foto) |
 |
Stare mesto Telca je pesi zona a ma naval turistu. Namesti je krasne – kazdy dom namalovan odlisne. (foto) |
 |
Zamek v Jindrichovem Hradece (foto),jsme nemohli prohlednout – v pondeli jako vsehni jine je zavren. Na stesti zachrada byla otevrena a odpocinek pri poslepoledneho vedro byl vice nez prijemnej. Otevrena byla take “Cerna vez”, ktera usvedcova ze pred zamek tu byl hrad. |
 |
V zachrade bylo az jine zajmave objekty – hluboka studna a ruzovy pavilion (foto) , ci urceni zustalo pro nas tajemstvi. |
Try jsou byli nejdojemne zamky na nasi ceste: v Telce, v Ceskem Krumlove a v Hluboke.Ten posledni je spis jako zamek od pohadky. Prvni dva jsou znacne starsi a jsou v soupise UNESKO kulturne-historicke dedictvi..Je mi tezke popsat jih, ale horko doporucuji navstevu a aspon den na prohlizeni..
Sdelim vam nekolik spis organizacni otazky, ktere ulevuji vase cestovani :
Telc:
1. V informacne sredisko na namesti ,krome vhodnou informace muzete vyuzivat Internet
2. Za 15 korun tam budou hlidat vasi bagazi.
Cesky Krumlov :
1. Orientace cesti na zamek je trohu slozita
2. V stred stareho mestŕ je Informacne sredisko, kam si klidne muzete nechat zavazadla
3. V obvode zamka je zakazan vstup s kolami a zavazadlami.
Ceske Budejvice-Hluboka :
1. Vyimecne krasni zamek! Vybudivan v XIX stoleti - neoanglicky sloh. Zastavil mi se dech, kdyz jsem ho videla zblizka
2. Navstevniky jsou mnoho a je mozno cekani na pozdejsi objizdku.
3. Vedle zamek je hotel, kam si vymenite valutu vyhodnejsi nez v Ceskich Budjevic.
4. Hluboka je na 12ęě od mesta. Je vhodne nechat kola v Ceskich Budejvic a busem do zamka. V turisticke sredisko mohou dat jizdni rad v obe smery. Je lacino a muzete casne byt v Hluboke - mit cas na vsehni objizdky.
Urcite si myslite, ze jsme delali jen to, skakat od zamek na hrad a od hrad na zamek. Zcela byli dost dny kdy nebylo “kulturni program”.
Projizdeni rezervce Trebonsko byli takovy dny. Prechazili jsme je po Jindrichov Hradecpres mesto Trebon k Borovani. Cesta je rovna - ne musis slapat na kole a mas cas prohlednout si tu lesnatu nizinu.
Vsihni hezke veci konci rychle. Nase cestovani taky. Prave jsme si zvikli na ten rezim. Primila jsem kazdodennost jak prirozeny zpusob zivota. Ale dovolena konci a musime se vracet doma! ( autobusem Praha-Sofia ). Hlavne mesto je jedno z nejkrasnich v Evrope...
Jeste nekolik vhodne veci , ktere jsem dozvedela:
1.Jizdni kola se prevazeji ”osobni-mi” vlaky. Cena 20 korun.Skupina od tri ma slevu. Kola museji na zavazadlovem vuze, bez bagazi. Musite reknout pruvodcu kam budete sestupovat
2. Ceny potravin jsou jako v Bulharske. Ovoce a zeleniny v supermarketach nejsou hutny, ale je to tak i u nas. Na trhu jsou lepsi.
3. Sportovne zbozi jsou na poradek levnejsi nez u nas.
4. Trohu kron je dobre vymenit jste v Bulharske
5. V subotu a nedeli obchody jsou zavreny, smenarny taky.
Mam nadeje, ze muj popis byl zajmavy, informace - uzitecna. Kdyz v budoucnosti opet pujdu nekde, urcite zkousim povidat!
|